Informace o globálním oteplování


Mezi nejdiskutovanější meteorologické otázky, kterým se média u nás i ve světě často věnují, patří problematika globálního oteplování. Někteří lidé jej považují za závažný problém, který je třeba řešit, jiní se zase domnívají, že globální oteplování jako takové je nesmysl. Tomuto tématu se podrobně věnuje i meteorologický server Meteocentrum, na kterém je problematice globálního oteplování věnována celá samostatná rubrika. Autorem textů je Martin Štros, který vystudoval geografii a klimatickými změnami se dlouhodobě zabývá. Texty, které se v rubrice zaměřené na globální oteplování nacházejí, jsou rozděleny do pěti hlavních kapitol: Jak a proč se mění klima na Zemi?, Důsledky změn klimatu: Máme se čeho bát?, Pohledy do budoucna, Střety zájmů: Proč se svět nedokáže dohodnout? a Filosofické otázky klimatické změny. Jaké články v jednotlivých kapitolách nalezneme?

Jak a proč se mění klima na Zemi? – první kapitola obsahuje články, věnující se vývoji klimatu na naší planetě – najdeme zde např. texty o skleníkovém efektu, o aerosolech, o sluneční aktivitě nebo aktuální data o vývoji klimatu.
Důsledky změn klimatu: Máme se čeho bát? – v této části se autor zabývá některými závažnými otázkami souvisejícími s tím, jaké pro nás může mít v budoucnu globální oteplování důsledky – např. hrozbou přírodních katastrof, povodněmi, sopečnou činností atd.
Pohledy do budoucna – texty, zamýšlející se nad budoucností naší planety z hlediska klimatu, ekonomických dopadů globálního oteplování nebo obnovitelných zdrojů.
Střety zájmů: Proč se svět nedokáže dohodnout? – články zaměřené na různé zájmy jednotlivých zemí světa, mezinárodní dohody, názorové proudy nebo názory významných osobností.
Filosofické otázky klimatické změny – poslední kapitola této rubriky se věnuje např. tomu, jestli je viníkem globálního oteplování člověk, zabývá se ekologickou etikou a dalšími filozofickými otázkami.

Archiv počasí a analýz na webu Meteocentrum

Pokud vás zajímá, jaké bylo na našem území počasí v minulosti, má pro vás Meteocentrum samostatnou rubriku věnovanou archivu. Dostaneme se do ní z hlavního menu pod odkazem Archiv počasí a obsahuje tři položky – archiv počasí v Praze, archiv počasí v Brně a archiv analýz. Jak u Prahy, tak u Brna si můžeme vybrat libovolné datum od roku 2006 a zobrazí se nám přehledné grafy, ve kterých vidíme, jaké byly v tomto dni teploty, tlak a vítr. V archivu analýz pak uvidíme synoptické mapy a opět si můžeme vybrat jakékoliv datum od roku 2006.

 


Meteocentrum a jeho další bezplatné i placené služby

Poslední rubrikou na meteorologickém portálu Meteocentrum jsou Služby. Jaké konkrétní služby jsou její součástí a pro koho jsou určeny?

Bezplatné služby – v tomto případě se jedná o jednoduchou předpověď počasí, kterou si na svůj web mohou vložit všichni majitelé internetových stránek. Meteocentrum nabízí výběr ze čtyř různých formátů, možnost výběru barev, textu i pozadí a velmi snadné a rychlé nastavení. Zájemci si mohou pro svůj web vybrat předpověď počasí pro Českou republiku, aktuální počasí pro města v České republice, předpověď počasí pro Evropu a poslední volbou jsou meteorologické zprávy. Všechny tyto služby jsou zcela zdarma a zájemci si mohou příslušné kódy pro svoje stránky vygenerovat rychle a jednoduše bez jakékoliv registrace.
Placené služby – Pro profesionální a komerční webové stránky nebo pro firemní uživatele pak Meteocentrum nabízí také komplexnější placené služby. Ty pro své klienty sestavuje přímo na míru a na výběr je z mnoha různých informačních služeb – např. předpověď počasí pro libovolné místo, počasí po vybraná místa po hodinách, počasí pro kraje a 50 měst České republiky nebo specializovaní předpovědi určené pro různé obory (např. stavebnictví, zemědělství, doprava atd.).

Chorvatsko je evropský stát, který se geograficky nachází na pomezí střední a jihovýchodní Evropy.

Meteocentrum na sociálních sítích

Meteocentrum nechybí ani na sociálních sítích. Jeho profil tak najdeme na Facebooku, kde Meteocentrum každý den informuje a aktuálním stavu počasí nad naším územím, zveřejňuje zajímavé grafy a přidává odkazy na aktuální články ze svého webu.

Meteocentra pro domácí využití – meteostanice

Malé meteocentrum můžeme mít i přímo doma – v posledních letech jsou čím dál oblíbenější malé domácí meteostanice, na kterých můžeme sledovat nejen aktuální teplotu v místnosti a venku, ale také celou řadu dalších meteorologických údajů. Obliba meteostanic stoupá i díky jejich příznivým cenám – nejlevnější modely se dají koupit už za cenu kolem dvou set korun a kolem tisícovky už seženeme velmi kvalitní zařízení se spoustou zajímavých funkcí. Meteostanice běžně seženeme v obchodech s elektronikou, ale dají se koupit i ve velkých hypermarketech. Největší výběr meteostanic ale najdeme na internetu, kde si můžeme vybrat z nepřeberného množství modelů, od nejlevnějších meteostanic až po vysoce kvalitní a profesionální zařízení s velkým množstvím nadstandardních funkcí.

Meteocentrum v mobilním telefonu – aplikace

Meteocentrum můžeme mít také ve svém mobilním telefonu. Aplikací, které se zaměřují na předpověď počasí už dnes existuje obrovské množství a patří mezi ty nejvíce stahované. Téměř každý člověk, který má smartphone, v něm má nainstalovanou i aplikaci s předpovědí počasí. Většina z nich je zcela zdarma a i takové mají spoustu užitečných funkcí. Pro ty, co chtějí nadstandardní předpověď počasí jsou pak i aplikace placené, které přinášejí ještě něco navíc. Které meteorologické aplikace pro mobilní telefony a tablety patří k těm nejoblíbenějším?

Yahoo počasí – jedna z nejoblíbenějších meteorologických aplikací na světě. Potěší krásnou grafikou a kromě Androidu je určená i pro iOS. Obsahuje spoustu krásných fotek z celého světa a je zdarma.
Počasí-Weather – největší výhodou této aplikace je to, že zabírá jen minimum místa. Pokud tedy chcete počasí, které vám v mobilu nezabere příliš mnoho paměti a stačí vám jen základní funkce, tato aplikace pro vás bude ideální. Navíc funguje i na přístrojích se staršími verzemi Androidu.
In-počasí – česká meteorologická aplikace, která patří k těm nejlepším. Velkým plusem u ní je, že jako jedna z mála na svém widgetu zobrazuje i informaci o tom, kdo má svátek. Kromě Androidu je určená i pro zařízení s operačními systémy iOS a Windows Phone.
Meteor (Počasí) » Meteoradar – kvalitní česká aplikace, jež se zaměřuje na srážky, jejich stav a hodinovou předpověď. Obsahuje také widget a její stažení je bezplatné.
Meteor (Počasí) » Aladin – stejně jako v předchozím případě, i tady se jedná o aplikaci Českého hydrometeorologického ústavu. V tomto případě se ale aplikace zaměřuje nejen na srážky, ale i na teplotu, vlhkost, tlak nebo sílu větru. Stáhnout si ji můžeme zdarma.
The Weather Channel – velmi oblíbená a propracovaná předpověď počasí, kterou si do svých zařízení stahují uživatelé po celém světě. Její součástí je spousta zajímavých funkcí a hodí se nejen do mobilních telefonů, ale i do tabletů. Stejně jako všechny předchozí je její stažení zcela zdarma.


Reklama:


Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!