Pobočka CHMI v Českých Budějovicích


Budějovická pobočka CHMI má na starosti území Jihočeského kraje a tvoří ji dvě oddělení – meteorologicko – klimatické a hydrologické. Nachází se na adrese Antala Staška 32.

Pobočka CHMI v Ústí nad Labem

V Ústí nad Labem je pobočka Českého hydrometeorologického ústavu již od roku 1973 a pod její působnost patří nejen Ústecký, ale také Liberecký a částečně i Karlovarský kraj. Kromě tří hlavních oddělení (meteorologicko – klimatického, hydrologického a ochrany čistoty ovzduší) zde vznikají také biometeorologické předpovědi s celostátním charakterem. Zajímavé je, že ústecká pobočka má také svoje vlastní webové stránky, na které se můžeme podívat pod odkazem www.chmuul.org.

CHMI a jeho stanice na našem území

Na webových stránkách Českého hydrometeorologického ústavu se můžeme podívat také na přehled všech jeho stanic, jež se na území České republiky vyskytují. Na mapce nalezneme jak profesionální, tak i dobrovolnické a ostatní typy meteorologických stanic. Při kliknutí na námi vybranou stanici pak uvidíme přehledný graf, který znázorňuje vývoj teploty, větru, vlhkosti i srážek za posledních 24 hodin.

CHMI a informace o počasí v Evropě

Internetový portál CHMI přináší zejména podrobné a přesné informace o stavu počasí nad naším územím, nicméně pokud nás zajímá předpověď počasí pro jiné evropské země, najdeme ji zde také. Součástí předpovědi počasí pro Evropu je na webu CHMI také synoptická mapa Evropy, mapa teplot nebo mapa oblačnosti nad Středomořím. Kromě předpovědi zde nalezneme také podrobné informace o aktuálním stavu počasí, snímky z polárních družic NOAA, sněhové zpravodajství a mnoho dalších informací.

 


CHMI a informace o počasí ve světě

Webové stránky Českého hydrometeorologického ústavu jsou velmi rozsáhlé a tak kromě počasí u nás a v Evropě zde nechybějí ani aktuální informace o počasí v jiných částech světa. Můžeme si zde najít aktuální stavy na velkých meteorologických stanicích, přehlednou mapu světa s barevně vyznačenými teplotami a také podrobnější mapy pro Ameriku, Jihovýchodní Asii + Austrálii a pro Afriku.

Historická data na stránkách CHMI

Pro ty, co se zajímají o historická data, je na stránkách CHMI k dispozici samostatná sekce, plná zajímavých dat nejen z posledního období, ale až desítky let zpětně. Můžeme se tak podívat třeba na to, jaké panovaly teploty před 20 lety nebo jaké byly měsíční úhrny srážek v jednotlivých krajích naší země. Informace jsou opravdu velmi podrobné a milovníci statistik si tak přijdou na své.

Další webové stránky

Oficiální internetové stránky www.chmi.cz nejsou jediným místem, na kterém najdeme předpověď počasí a další důležité informace od Českého hydrometeorologického ústavu. Z jeho dat totiž čerpá spousta dalších webů, zaměřených na předpověď počasí a meteorologii. Které z nich patří k těm nejlepším?

Meteopress – jedny z nejznámějších internetových stránek zaměřených na předpověď počasí. Meteopress patří už řadu let ke špičce v oblasti meteorologického zpravodajství a jeho stránky jsou díky tomu jedny z nejsledovanějších. Najdeme na nich kompletní předpověď počasí, výhledy počasí na delší časové období, ale také spoustu různých zajímavostí a aktualit týkajících se meteorologie a všeho, co s ní souvisí. Stránky Meteopressu najdeme na adrese www.meteopress.cz.
In-počasí – velmi dobře zpracovaný meteorologický server, přinášející vždy aktuální informace o počasí a předpověď na další dny. Součástí webu jsou i radarové snímky, na nichž vidíme kde právě teď prší a to včetně výhledu na následující minuty a hodiny. Součástí webu jsou i numerické modely, zajímavé články o počasí, velké diskusní fórum a spousta dalších rubrik pro ty, co se zajímají o meteorologii. Internetové stránky In-počasí nalezneme pod odkazem www.in-pocasi.cz.
iDnes počasí – zpravodajský portál iDnes je absolutní jedničkou mezi českými zpravodajskými portály a tak i jeho stránky o počasí patří mezi ty nejvíce navštěvované. Najdeme na nich vždy aktuální a přesné informace o teplotách i srážkách nad naším územím a nechybí ani předpověď počasí na následujících osm dní. Na iDnes počasí se dostaneme přímo z titulní stránky iDnesu nebo můžeme využít přímého odkazu pocasi.idnes.cz.
Seznam počasí – portál Seznam.cz zná snad každý český uživatel internetu a tak ani na něm logicky nemůže chybět předpověď počasí. Ta je zde velmi pěkně graficky zpracovaná a při výběru konkrétního města se nám v pozadí stránky zobrazí velká fotografie dané lokality. Předpověď počasí na Seznamu je vždy na aktuální den + výhled na dalších sedm dní dopředu. Kromě předpovědi pro města je zde předpověď i pro hory v České republice a také informace o počasí v Evropě.

Odborný časopis CHMI Meteorologické zprávy

Český hydrometeorologický ústav vydává také svůj vlastní časopis, který se jmenuje Meteorologické zprávy. Nejedná se ale o žádný běžný magazín, který by byl určený pro širokou veřejnost, ale o odborný recenzovaný časopis, zabývající se klimatologií, meteorologií, hydrologií a čistotou ovzduší. Časopis vychází pravidelně šestkrát do roka a to už od roku 1947. Jako vysoce odborný časopis jej neseženeme v běžné distribuční síti, ale pokud bychom o jeho odebírání měli zájem, můžeme si jej objednat formou předplatného – roční předplatné stojí 240 Kč. Pokud si chceme udělat lepší obrázek o tom, jak jednotlivá čísla tohoto magazínu vypadají a jaké jsou v nich články, tak se můžeme podívat na výpis obsahů od roku 2000 až do současnosti – stručný přehled je ke stažení na webových stránkách časopisu na adrese casmz.chmi.cz, kde najdeme i kontakty na redakci a další důležité informace.

Aplikace CHMI pro mobilní telefony

Nejaktuálnější informace a data od Českého hydrometeorologického ústavu můžeme čerpat nejen z internetových stránek, ale máme možnost také využít některou z mnoha užitečných mobilních aplikací, které data z CHMI čerpají. Podíváme se blíže na některé z nich, které patří k těm nejkvalitnějším.

Meteor (Počasí) – Meteoradar – jedna z nejstahovanějších aplikací, určených pro mobilní telefony s operačním systémem Android. Aplikace obsahuje oficiální data od CHMI a mezi její funkce patří přesná hodinová předpověď srážek, přehrávání sekvence snímků, možnost vytvoření značky na mapě a řada dalších užitečných funkcí. Součástí aplikace je také aktivní widget, který si můžeme umístit na plochu našeho mobilu. Meteor je k dispozici zcela zdarma a funguje i na starších typech Androidů.

Aladin – předpověď počasí – jednoduchá aplikace, jež nabízí přístup ke snímkům předpovědního modelu Aladin od CHMI. Aladin nabízí pět různých modelů (teploty, srážky, oblačnost, vlhkost a vítr), meteoradary, radarové snímky, animované obrázky atd. I tato aplikace je ke stažení zdarma a spustíme ji i na starších verzích operačního systému Android.

Stavy a průtoky vodních toků – skvělá aplikace pro ty, kteří se chystají jet na vodu nebo pro rybáře. Aplikace čerpá informace ze stránek jednotlivých povodí a také oficiální data z CHMI. Nabízí spoustu užitečných funkcí a nechybí ani praktický widget. Stejně jako u předchozích dvou, i v tomto případě je její instalace bezplatná.

In počasí (+widget) – pokud hledáte kvalitní widget s počasím pro váš mobil, tak tato aplikace je jedna z nejlepších. Kromě pěkného vzhledu a přesných a vždy aktuálních údajů navíc widget obsahuje i informace o tom, kdo má zrovna svátek, což u ostatních není běžné. Samozřejmostí je možnost stažení zdarma z internetového obchodu Google Play.


Reklama:


Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!