Meteocentrum


Internetové stránky www.meteocentrum.cz jsou jedním z předních českých internetových portálů, zaměřeným na předpověď počasí a další meteorologické zpravodajství. Stránky obsahují spoustu důležitých informací a to nejen o počasí na následující dny, ale i různé zajímavosti, týkající se meteorologie, globálního oteplování a mnoha dalších věcí.

 


Úvodní stránka portálu Meteocentrum

Titulní stránky webového portálu Meteocentrum je poměrně přehledná a obsahuje základní informace o počasí na území České republiky. V horní části, hned vedle loga serveru, je každý den uvedena aktuální pranostika. Pod lištou s hlavním menu je umístěn panel s odkazy na počasí pro dnešní den, zítřejší den a na družicové snímky a pod nimi pak stručný výhled počasí na následujících sedm dní. Hned pod tím je mapka ČR, na které vidíme teploty v jednotlivých krajích naší země. Napravo od mapy jsou odkazy na facebookové stránky Meteocentra, na počasí v Evropě, počasí do mobilu nebo na e-mail a také vyhledávací okénko pro výběr konkrétního města v Česku nebo v Evropě. O kousek níž pak najdeme panel s názvem Moje počasí. Ten nám umožňuje přehledné zobrazení počasí na nejbližší období pro největší česká města. Můžeme si sami vybrat která města nás zajímají a nastavit si lze libovolný počet těchto měst. Pod tímto panelem jsou pak další odkazy (např. na teploty moří) reklamy atd.

IDOS autobusy jsou velice přesné a spolehlivé.

Předpověď počasí na Meteocentrum

Základem meteorologického portálu Meteocentrum je samozřejmě podrobná a aktuální předpověď počasí. Předpovědí je zde hned několik a kromě té klasické zde nalezneme i speciality, jako např. předpověď počasí pro zahrádkáře. Nechybí ani předpověď počasí pro Evropu, sněhové zpravodajství z českých lyžařských středisek, informace o teplotách moří a stav sněhu v alpských oblastech. Ve všech případech si můžeme sami vybrat požadovanou oblast, pro kterou nás předpověď počasí zajímá. Výběr je ve všech kategoriích velmi široký a předpovědi jsou tak celkem přesné. Informace jsou navíc velmi podrobné, např. u předpovědi pro jednotlivá města se můžeme podívat také na hodinovou předpověď (počasí, teploty, a stav větru po hodinách) a na dlouhodobou prognózu na dva týdny dopředu včetně pravděpodobnosti v procentech.

Družicové snímky na Meteocentrum

Další kategorií v hlavním menu jsou na stránkách Meteocentra družicové snímky. Pokud vás tyto obrázky zajímají, na tomto webu si rozhodně přijdete na své. V rámci této rubriky se můžete podívat na snímky z infračerveného spektra (snímky jsou pořízené vždy v intervalu jedné hodiny), dále pak na animace a na snímky srážek, které jsou barevně vyznačeny. Ve všech případech se jedná o pohled na celou Evropu. Další položkou je ale Detail ČR, ve kterém se můžeme zblízka podívat na družicové záběry počasí nad naším územím (opět jsou snímky pořízeny pravidelně po jedné hodině). Následuje obrázek viditelného spektra a poslední položkou je družicový snímek celé polokoule. Všechny tyto obrázky Meteocentrum čerpá od organizace Eumetsat, jejímiž členy je většina evropských zemí.

Přehledné mapy na portálu Meteocentrum

Meteocentrum svým čtenářům nabízí také spoustu přehledných map s různými údaji a to jak pro Českou republiku, tak pro celou Evropu. V případě Česka se zde můžeme podívat na mapy teplot, srážek, oblačnosti a síly větru v 10 metrech. U celoevropských map se kromě těchto údajů máme možnost podívat i na mapku znázorňující stav atmosferického tlaku. Jednotlivá pásma jsou zde zakreslena barevně a pod každou mapkou jsou vždy vysvětlivky, které znázorňují, co které barvy na mapách znamenají. Výhodou je i možnost podívat na předpověď až na více než 100 hodin dopředu.

Meteorologické zpravodajství na stránkách Meteocentrum

Další zajímavou rubrikou na portálu Meteocentrum, která určitě stojí za naši pozornost, je meteorologické zpravodajství. Na jejich přehled se dostaneme pod odkazem Zprávy v hlavním menu. Zpravodajská rubrika na Meteocentru obsahuje aktuální novinky a zajímavosti ze světa počasí a meteorologie, jež jsou pro větší přehlednost rozděleny do pěti kategorií – Informace o počasí, Extrémní počasí, Globální oteplování, Meteorologie a klimatologie, Povodně a Ozón. V každé kategorii najdeme řadu zajímavých článků týkajících se daného tématu – výpis těch nejnovějších je hned na titulní straně zpráv Meteocentra.

Velká encyklopedie meteorologie

Pro všechny ty, co se zajímají o meteorologii nebo se chtějí z této oblasti dozvědět něco nového, případně potřebují blíže vysvětlit některé pojmy, je na stránkách meteorologického portálu Meteocentrum velká encyklopedie, která čtenáře seznamuje se základními meteorologickými pojmy, metodami předpovědi počasí a mnoha dalšími záležitostmi, které s tímto oborem souvisejí. Do encyklopedie se dostaneme pod příslušným odkazem v hlavním menu a jednotlivé příspěvky jsou roztříděny do devíti hlavních kapitol – Meteorologie, Atmosféra Země, Klima a jeho změny, Meteorologické mapy, Meteorologické stanice, Předpověď počasí, Extrémy počasí, Meteorologické prvky a přístroje a Synoptické objekty. Na jaké otázky jednotlivé kapitoly encyklopedie odpovídají?

Meteorologie – v této kapitole se dozvíme něco o tom, jak meteorologie vznikla, jaká byla období jejího postupného vývoje a také jak meteorologii dělíme podle jejího zaměření
Atmosféra Země – informace o tom, z jakých prvků se skládá zemská atmosféra, jaké je její vertikální členění a jakým způsobem funguje systém její všeobecné cirkulace
Klima a jeho změny – zajímavosti a definice, týkající se klimatu a jeho změn. Můžeme si zde přečíst o klasifikaci podnebí, o tom, co je to skleníkový efekt, zajímavosti o tom, jaké bylo podnebí v historii (za posledních sto, tisíc milion let), něco o teplotních klimatologických řadách, informace o jevu jménem El Nino, informace o modelování klimatu a také o tom, jaké mají klimatické změna vliv na naši planetu.

Meteorologické mapy – informace o synoptických mapách a jejich analýze a také přehled meteorologických symbolů.
Meteorologické stanice – informace o meteorologických stanicích, jednotlivé typy těchto stanic a jejich podrobné popisy.
Předpověď počasí – popisy jednotlivých metod předpovědi počasí (synoptické, numerické, statistické), podrobný výpis synoptických pravidel (vzduchové hmoty, pohyb front, evoluce front, postup cyklón a anticyklón a vývoj poruch) a klasifikace předpovědí (podle účelu, metody zpracování, prostorové platnosti, nebo podle doby platnosti)
Extrémy počasí – zajímavosti, týkající se extrémních meteorologických jevů – informace o tropických cyklónech a jejich označení, informace o tornádech (vznik, druhy tornád a tzv. Fujitova stupnice) a vybrané světové meteorologické rekordy
Meteorologické prvky a přístroje – nejobsáhlejší kapitola encyklopedie na Meteocentru. Najdeme zde podrobné informace o tlaku vzduchu a jeho měření, o vlhkosti vzduchu a jejím měření, o větru včetně Beaufortovy stupnice síly větru, o oblačnosti včetně různých druhů klasifikace oblaků, o atmosférických srážkách (definice, třídění, pozorování a měření, geografické rozložení, extrémy), o slunečním svitu a způsobech jeho měření, dále pak informace o atmosférických jevech, dělení meteorů a informace o hydrometeorech (grafické značky a vysvětlivky).
Synoptické objekty – poslední kapitola velké meteorologické encyklopedie se věnuje atmosférickým frontám a jejich třídění, vzduchovým hmotám a jejích třídění a charakteristice a také informacím o cyklónech a anticyklónech.


Reklama:


Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!